Вести

Радио Штип во ЖИВО

ИТ Новости

IT.com.mk

  • Бугарскиот стартап акцелератор LAUNCHub го отвори седмиот круг на пријавување на стартапи кои можат да го „направат следниот голем чекор“. Почетните инвестиции се вредни 200.000 евра., заедно со можност за менторство која ја нуди акселераторот. Овојпат LAUNCHub е во потрага по стартапи кои креираат алатки за девелопери, уреди за Интернет на нештата, здравствена индустрија, биткоини,...The post LAUNCHub стартува седма рунда инвестиции; бара стартапи кои се подготвени за 200.000 евра appeared first on IT.com.mk.

  • Дрштвените мрежи се одличен начин за комуникација со пријателите, но и се одличен начин за да се шири пропагандата. Екстремистите на исламистичката организација ISIS се префрлија на друштвените мрежи за да ги споделуваат своите видеа и да регрутираат млади арапи да се борат за џихат, пишува New York Times. Islamic State of Iraq and Syria,...The post ISIS води џихад 3.0 на друштвените мрежи и на интернет appeared first on IT.com.mk.

  • Европскиот парламент минатиот месец ја донесе законската рамка со која се регулира е-идентификацијата, како и услугите за електронски трансакции. Кога е во прашање електронската идентификација, Естонија е една од ретките држави кои ја надминале теориската и веќе практично ја користат електронската „лична карта“. Секоја година граѓаните на Естонија даваат 50 милиони дигитални потписи, а системот...The post Eвропа планира да воведе електронска „лична карта“ appeared first on IT.com.mk.

  • Elders React серијалот, кој често ги поврзува постарите граѓани со нова технологија, овој пат им го презентираше уредот за виртуелна реалност, Oculus Rift. Презентацијата помина точно како што може да претпоставите – сите се воодушевени од уредот. Презентацијата е поделена во неколку дела: „Вила во Тоскана“, „Возење со луда железница“ и „хорор видеоигра“, а сите...The post Како постарите корисници реагираат на виртуелната реалност appeared first on IT.com.mk.

  • Apple размислува цената на паметниот часовник кој треба да излезе веќе следната година да биде 400 долари. Најверојатно компанијата ќе презентира неколку верзии на паметниот часовник, а дел од моделите ќе доаѓаат и за пониска цена, јави Re/code. Засега останува непознато дали Apple ќе ја објави цената на уредот на презентацијата која е закажана за...The post iWatch ќе биде најскапиот паметен часовник на пазарот appeared first on IT.com.mk.

  • Македонската Android апликација од Јован Јовановски, Распоред ја доживеа својата 2.0 надградба, токму во вистинско време за почетокот на учебната година. Апликацијата како што кажува и насловот овозможува водење на евиденција за распоредот на часовите, но и нешто повеќе од ова. Со Распоред 2.0, која пред се е наменета за средношколци, учениците ќе можат и...The post Назад во училиште: Распоред 2.0 e oдличен потсетник за средношколците appeared first on IT.com.mk.

  • Coolest Cooler e можеби најкул ладилник што сте го виделе. Измислен од Рајан Грипер, кој за себеси вели дека е визионер, Coolest Cooler е ладилник наменет за журки и забави со додатоци како USB полнач, Bluetooth звучници и блендер. Тоа што е неверојатно во приказната за ладилникот не е колку технологија има спакувано во него,...The post Coolest Cooler е кралот на Kickstarter со рекордни 12 милиони долари appeared first on IT.com.mk.

  • Програмерот Стив Тејлор успеа да направи паметен iOS пребарувач кој знае дека користите телефон, и според тоа ви отвара апликации, наместо линкови до веб страни. Пример, ако пребарувате IT.com.mk наместо линк до веб сајт, In-App Search ќе ви прикаже резултати од Facebook, Twitter и YouTube профилите кои ќе ви се отворат преку соосдветните апликации. In-App...The post Апликација на денот: In-App Search е единствениот iOS пребарувач за апликации appeared first on IT.com.mk.

  • Корисниците на трите најголеми македонски оператори сега можат да сурфаат со супер-брз интернет. Како што беше очекувано, One се приклучи на T-Mobile и Vip, и ја стартуваше својата 4G/LTE мрежа. Но, One го стартува 4G-то првин само за USB интернет стиковите со неколку промоции, за мобилните телефони корисниците ќе треба да почекаат. (Tnx до Горјан...The post Триото е комплетно: И One ја стартуваше својата 4G/LTE мрежа appeared first on IT.com.mk.

Следи не на twitter