Вести

Радио Штип во ЖИВО

@radio_stip
born 1 may 1960
Stip-Macedonia
radio_stip
radio_stip Концерт на Поповски, Јосифовски, Секуловски трио и Кирил Кузманов fb.me/1NCsfgltx

пред 11 часови via Facebook

radio_stip
radio_stip Конзервација во црквата “Св. Спас fb.me/6r7ldQv7S

пред 11 часови via Facebook

radio_stip
radio_stip Дојде водата од “Злетовица“ fb.me/2SASyNSx2

пред 11 часови via Facebook

radio_stip
radio_stip Уредување на просторот кај некогашното кино fb.me/3mmlR61l6

пред 11 часови via Facebook

radio_stip
radio_stip Регионален “Детски семафор“ fb.me/1kn2oiMtQ

пред 11 часови via Facebook

 

ИТ Новости

IT.com.mk

  • Хелсиншкиот ProtoGeo Oy, креатор на популарната фитнес апликација Moves која ви го следи буквално секој чекор и ве известува за изодената километража и потрошените калории; сега е дел од Facebook. Според Facebook, апликацијата која автоматски препознава дали одите, трчате или возите велосипед и ви прикажува минималистички извештаи, е „одлична алатка за милиони луѓе кои сакаат...The post Facebook се заинтересира за фитнес; го купи креаторот на Moves appeared first on IT.com.mk.

  • Permeate е бесплатна iOS апликација од Бен Ходл, која овозможува брз преглед на популарните твитови од луѓето кои ги следите на Тwitter. Идејата на Permeate е да ви ги прикаже најпопуларните твитови, налик на македонската TweetsPie, но со малку поминималистички дизајн и без опција да контролирате кои профили да ви се појавуваат, што е мал...The post Aпликација на денот: Следи ги најважните твитови со минималистичката Permeate за iOS appeared first on IT.com.mk.

  • Сите европски стартапи се поканети да се пријават и да се претстават на лондоншкиот Tech All Star, каде ќе се презентираат пред големите инвеститори како сопственикот на Virgin, Ричард Брансон, поранешниот директор на Youtube, Чед Хурли, и Јанус Фрис, кој е ко-основач на Skype и Kazaa, соопшти Европската Комисија. Единствен предуслов за учество е компанијата...The post ИТ настан: ЕУ бара стартапи, пријавете го вашиот на Tech All Star appeared first on IT.com.mk.

  • Кога Њујоршката полиција побара од граѓаните да споделат фотографии на кои се сликани со полицајците користејќи го хаштагот #myNYPD, за да го подобрат имиџот на полицијата; најмалку очекуваа дека кампањата ќе се претвори во ПР кошмар за полициската бруталност. Тоа што следеше неколку часа подоцна по првата фотографија, не само што не беше очекувано, туку...The post Наместо за дружба, #myNYPD кампањата на Њујоршката полиција се претвори во протест против полициската бруталност appeared first on IT.com.mk.

  • Codecademy, чија цел е да ги научи корисниците да програмираат и пишуваат код, претстави нов редизајниран сајт со кој сака да продолжи да расте и да го подобри брендот. Редизајнот доаѓа по неколку годишно поправање на сегменти од сајтот, па „сега конечно е дојден моментот за редизајн“. Редизајнот е искористен и за дефинирање на палета...The post Codecademy претстави редизајниран сајт за полесно да учите програмирање appeared first on IT.com.mk.

  • Бразилското Собрание донесе одлука со која Интернет е основно човеково право. Според новата легислатива, Бразилците имаат права на еднаков пристап до Интернет и на заштита на приватноста, јавува Reuters. Законот е донесен едногласно, со поддршка на бразилската претседателка Дилма Русеф која беше најголем критичар на прислушувањата на американската NSA и злоупотребата на приватноста. Законот е...The post Бразил гласаше за „интернет Устав“ кој го гарантира правото на приватност appeared first on IT.com.mk.

  • Ludum Dare е 72-часовен гејминг хакатон од светски рамки, кој од саботата, 25 април, со почеток во 3 часот наутро до 1 часот во понеделникот,The post ИТ настан: Заедно креираме видеоигри на Ludum Dare 29 во Скопје appeared first on IT.com.mk.

  • По шест години натпреварување во Counter-Strike, македонскиот гејминг тим ENTiTY додаде и екипа за DotA 2. DotA и League of Legends се популарните MOBA игри околу коi се креираат цели е-спортски лиги со неверојатни парични награди, па не е изненадување што и најуспешните македонски гејмери сакаат да се вклучат во натпреварувањата. ENTiTY се содржи од...The post Македонскиот гејминг тим ENTiTY додаде екипа за DotA 2 appeared first on IT.com.mk.

  • Evernote и Moleskine повторно креира заедничка Evernote апликација за бизнис корисниците, објави Evernote на својот блог. Новата апликација Evernote Business Notebook нема премногу да се разликува од претходниот Smart Notebook, а главна разлика ќе биде можноста корисниците селективно да ги споделат забелешките. Така корисниците ќе можат да ги споделат своите рачно напишани белешки од состаноците...The post Evernote и Moleskin креираа паметна тетратка за бизнис корисниците appeared first on IT.com.mk.